Riisipere mõisa pargi puittaimede inventuur
Aadress: Tiigi, Vilumäe küla, Saue vald, Harjumaa
Pindala: 5 400 m2 (Tiigi kinnistu ehk aedniku maja kinnistu on eraldiseisev kinnistu Riisipere mõisa pargi koosseisus)
Inventeerimise aeg: 2024
Puittaimede inventuur (dendoloogiline hindamine) tehti Tiigi kinnistul asuva endise aedniku maja ümberehitamiseks. Riisipere mõisakompleks on klasstitsistlikus stiilis. Peahoone on rajatud aastatel 1818-1821. Mõisapargi rajamisega alustati 1830. aastatel. Tegemist on vabakujulise ehk Inglise stiilis pargiga, mis on avatud ümbritsevale maastikule vaadete kaudu, park ja ümbritsev kultuurmaastik moodustavad terviku. Riisipere mõisa park on muinsuskaitse all ja looduskaitse all.
Mõisate võõrandamise järel tegutses Riisipere mõisas aastatel 1921-1984 Piiskop Platoni nimeline orbude varjupaik. Siis asus hoones 8-klassiline kool, edasi oli Riisipere sovhoosi kasutuses ja seejärel Nissi valla omandis, tänapäeval on mõis erakätes.
Originaalistutust pole sisuliselt säilinud, kuid arvatavasti uuritavast alast välja jäävad vene lehiste grupid pärinevad pargi rajamise perioodist. Enamikud puud on istutatud pärast II maailmasõda lastekodu ajajärgul, rohkesti on ka isekülvselt kasvama hakanud puittaimestikku. Tiigi kinnistul kasvavad silmatorkava jämeduskasvuga paplid ‘Petrowskiana’, mis on ilmselt kasvama jäänud puukooli alale, kuid mis ei ole oma lõplikku kasvukohta jõudnud. Samuti paiknev seal lastekoduaegne kasvuhoone vare ja viljapuuaed.
Inventeerimiseks ja puude juurestiku kaitsealade arvutamiseks kasutati EVS 939-3:2020 „Puittaimed haljastuses. Osa 3: Ehitusaegne puude kaitse“ kirjeldatud metoodikaid.